Stravování dítěte v ranném věku je z pohledu TCM velmi důležité, pokládá se zde totiž základní kámen pro budoucí zdravotní stav člověka. Dítě je podle čínské medicíny vnímáno jako nevyzrálý organismus a proto je potřeba zaměřit se na to jaké jídlo mu prospívá a jaké nikoliv. Dětské zažívání se vyvíjí až do 5-6 let věku. V tomto období můžeme buď přispět k dobrému zdraví dítěte v dospělosti nebo nevhodnou stravou hodně pokazit.
I pokud jste přesvědčeni, že své dítě krmíte správně nemusí tomu tak být dle pravidel čínské medicíny. Při tvorbě jídelníčku pro děti stačí držet se několika základních pravidel. Dětem vyhovují spíše jednodušší chutě a nenáročná jídla, která se mohou opakovat. Není potřeba se obávat, že dítě bude v tomto věku trpět nedostatkem pestré stravy.
Nejvhodnější je ovoce z domácích krajů, konzumované optimálně v době sklizně - jablka, hrušky, švestky, jahody, třešně, meruňky, bobulové ovoce a lesní plody atd. Pomáhá také vybírat jídla dle aktuální sezóny. V zimě spíš zahřívající jako polévky, přidat starším dětem trochu skořice do kaše nebo pudinku. V horkém létě lze zase nemusíte tolik omezovat čerstvou zeleninu a ovoce. Nejlepší způsob přípravy zeleniny a obilovin pro děti je vaření ve vodě. Vyměňte jogurty z lednice a chleba s "něčím" k snídani za teplou vydatnou kaši,
müsli s teplým rostlinným mlékem nebo obiloviny s vařenou zeleninou a
ovocem nebo různé polévky.
Důležité je naučit dítě správně žvýkat, můžete to zkusit společně a udělat si z toho u stolu zábavu.
Dobře zvoleným jídlem lze také ovlivňovat charakter dítěte. Změna stravy pomáhá např. u hyperaktivity, agresivity, náladovosti, ale i u nadměrné pasivity apod.
Důležité je naučit dítě správně žvýkat, můžete to zkusit společně a udělat si z toho u stolu zábavu.
Dobře zvoleným jídlem lze také ovlivňovat charakter dítěte. Změna stravy pomáhá např. u hyperaktivity, agresivity, náladovosti, ale i u nadměrné pasivity apod.
Kterým potravinám je lépe se u malých dětí vyhnout (platí zvláště při nemoci)?
- Mouka - může způsobovat alergie, především pšeničná je nejméně vhodná, protože vytváří v těle horko a hleny, optimální je vyhnout se jí do 2 let dítěte. Chleba s něčím je vhodné nahradit obilnými (jáhlová, rýžová, ovesná). Děti starší 2 let, které mají alergické reakce na pšenici často dobře snáší špaldovou mouku a těstoviny.
- Mnoho syrového ovoce, především banány - oslabuji trávící systém a způsobují ochlazení. Pokud banány chcete podávat, je lépe je na másle lehce osmažit, ochlazující efekt nebude tak výrazný a navíc takto upravené výborně chutnají a voní.
- Obyčejné oleje nebo rafinované a ztužené tuky - pro nejmenší děti je optimální vařit zcela bez oleje. Do hotového pokrmu lze přidat trošku kvalitního másla.
- Ovocné šťávy - doporučuji podávat až větším dětem a ne ve velkém množství, vhodné je ředit je a podávat v pokojové teplotě, osvědčilo se mi smíchat je v zimě s teplým čajem.
- Syrová zelenina - stejně jako syrové ovoce oslabují zažívání dítěte, především u kojenců a batolat. Pokud dítě vykazuje známky nadbytku (agrese, hlasitý projev) nebo horka (červené tváře, chuť na chladné nápoje) je možné do stravy malé množství syrových potravin zařadit. Pokud ne, je obecně nejvhodnější tepelná úprava alespoň blanšírovaná zelenina*. Saláty nejsou vhodné z důvodu možnosti napadení křehkého dětského organismu parazity. Pokud se tak již stane pomůže pojídat česnek. Dítěti lze podat spolu s jablkem, které zmírní jeho výraznou chuť.
- Sůl - lze začít velmi pomalu používat po 10. měsíci. Je příliš zatěžující pro ledviny a také může způsobit omezení růstu. Jako nejvhodnější lze doporučit himalájskou sůl.
- Cukr a ovocný cukr - vedou k zahlenění a stagnaci potravy. Vhodnou náhradou jsou rýžový, sladový, datlový nebo javorový sirup.
- Čokoláda - obsahuje látku podobnou kofeinu s názvem theobromin a kyselinu šťavelovou, které snižují vstřebávání vápníku. Navíc rozdmýchává v dítěti Oheň a vytváří vnitřní horko a vítr.
- Med - není vhodný nejméně do 18 měsíců, obsahuje přírodní botulin a může způsobit až smrt kojence.
- Pohanka - je obecně vysušující a stimulující pro většinu dětí, při časté konzumaci může způsobit hyperaktivitu a nervozitu.
- Ostrá koření
*Jak na blanšírování - použijte tři velmi jednoduché kroky:
- Vhodit očištěnou a nakrájenou zeleninu do vroucí slané vody a krátce povařit na skus.
- Zeleninu rychle vylovit a šokově zchladit ve velkém množství ledové vody.
- Znovu zeleninu prohřát libovolným způsobem, ale až těsně před podáváním.